آگوست 31 2019 0دیدگاه
كره گياهي(مارگارين) - استاندارد ملی A1-143

كره گياهي(مارگارين) – ويژگي ها و روش آزمون- استاندارد ملی A1-143

استاندارد ملی A1-143
سال تصویب: 1397
رشته: کمیته ملی استاندارد خوراک و فرآورده های کشاورزی
موضوع:كره گياهي(مارگارين) – ويژگي ها و روش آزمون

 

هدف:

هدف از تدوین این اصلاحیه، اعمال اصلاحات به شرح زیر در متن استاندارد ملی ایران شماره ۱۴۳ کره گیاهی (مارگارین)- ویژگیها و روشهای آزمون :سال ۱۳۹۴ میباشد :

در ردیف های 1، 3، 4 و 5 جدول 9، حد مجاز وزن هر بسته کره گیاهی (مارگارین) در صنایع غذایی و اصناف ،10 کیلوگرم جایگزین ۱۵ کیلوگرم شود.

مارگارین (به انگلیسی: Margarine) یا کره گیاهی در دیدِ عمومی، طیف گسترده‌ای آن را جایگزین کره می‌دانند. در بسیاری از نقاط جهان، سهم بازار مارگارین بسیار بیشتر از کره است. در حال حاضر، مارگارین عنصر مهمی در دستورالعمل تهیهٔ بسیاری از غذاها می‌باشد.

رنگ مارگارین به‌صورت طبیعی سفید است؛ اما در برخی موارد، با استفاده از رنگ‌های مصنوعی، رنگ آن را تغییر می‌دهند. در برخی از حوزه‌های غذایی افزودن رنگ مصنوعی به مارگارین غیرمجاز است.

کره و مارگارین هردو حاوی ۱۶٪ آب و ۸۵٪ چربی هستند؛ با این تفاوت که چربی کره از نوع چربی حیوانیِ موجود در شیر و چربی مارگارین از روغن‌های نباتی است. در نتیجه میزان اسیدهای چرب اشباع مارگارین از کره کمتر است. ضمن اینکه امروزه انواع مختلفی از مارگارین با درصدهای مختلفِ چربی تهیه می‌شود و انواع مارگارین کم‌چرب (با حدود ۲۰٪ چربی) هم در دسترس قرار دارند.

mohsen-momayez

Write a Reply or Comment